Jak vybrat bezpečnostní kování

Bezpečnostní kování a kliky jsou především ochranné prvky, které při vhodně zvolených kombinacích (cylindrická vložka, bezpečnostní dveře atd.) tvoří kompletní bezpečnostní uzávěr, který slouží k ochraně osobního a firemního majetku. Pokud je toto kování kvalifikování jako „BEZPEČNOSTNÍ“ tak musí splňovat požadovanou bezpečnostní třídu, která je přidělena akreditovanou laboratoří a opatřena certifikátem od NBÚ

ÚČEL BEZPEČNOSTNÍHO KOVÁNÍ
Jak už jsme si řekli v úvodu, tak bezpečnostní kliky slouží výhradně a především k ochraně majetku. Hlavní funkce je, ale definována jako ochrana zadlabacího zámku a cylindrické vložky. Tyto komponenty jsou nedílnou součástí každých dveří a v tomto případě je důležité tyto dveřní doplňky ochránit dostatečným způsobem, tak abychom zabránili průniku do chráněného prostoru (byt, dům, kancelář, restaurace atd.)

ZAŘAZENÍ DO BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDY
Hned na začátku jsem se zmínil o bezpečnostních třídách. V krátkosti si je přiblížíme, abychom věděli, co jednotlivé stupně bezpečnosti znamenají. Každé bezpečností kování má přidělen stupeň bezpečnosti dle normy ČSN P ENV 1627. Rozlišujeme 4 základní stupně, které jsou vyznačeny níže na obrázku – PYRAMIDA BEZPEČNOSTI.



PROČ JE DŮLEŽITÉ ZNÁT BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDU
Je to jednoduché, pro maximální ochranu majetku musí být splněna jedna základní náležitost. Tou je, aby všechny bezpečnostní prvky splňovaly stejnou bezpečnostní třídu. V praxi to znamená, že dveře v bezpečnostní třídě 3 by měli být osazeny bezpečnostním kováním tř.3 a bezpečnostní vložkou tř.3. Jen takto docílíme maximální ochrany a znepříjemníme případným nezvaným hostům vniknutí do našich domovů.



TYPY BEZPEČNOSTNÍHO KOVÁNÍ
Rozdělujeme dva základní typy bezpečnostních klik

  • ROZETOVÉ bezpečnostní kliky
  • ŠTÍTOVÉ bezpečnostní kliky


BEZPEČNOSTNÍ KLIKA S PŘEKRYTKOU NEBO BEZ ?
No, musím říci, že zde je asi jasná volba. Pokud má bezpečnostní klika chránit náš byt nebo dům, tak určitě volíme kliku s překrytím vložky. Jde o systém, který chrání cylindrickou vložku a zabrání jejímu případnému odvrtání. Pokud ale chceme použít bezpečnostní kliku například na vstupní branku nebo druhé dveře, tak můžeme zvolit bezpečnostní kování bez překrytí vložky.



VÝBĚR BEZPEČÁKU KROK po KROKU

  1. Dle katalogu nebo na internetu vyberu design kliky
  2. Zjistím potřebnou rozteč kování – vše o roztečích najdete ZDE
  3. Zvolíme požadovanou bezpečnostní třídu – dle PYRAMIDY BEZPEČNOSTI
  4. Změřím tloušťku dveří pro případ použití prodlužovací sady (montážní)
  5. U některých typů klik je třeba určit, zda potřebuji LEVOU nebo PRAVOU kliku. Jinak také „orientace“.
    K lepší představě obrázek níže.
  6. Pokud jsme splnili všechny body, tak můžete v klidu OBJEDNAT :)